Ana Sayfa / Matematik∞ / Matematik,” ben bilirim” anlamına gelen “matesis” sözcüğünden türediğini biliyor muydunuz?İşte Matematiğin bilinmeyen yönleri.

Matematik,” ben bilirim” anlamına gelen “matesis” sözcüğünden türediğini biliyor muydunuz?İşte Matematiğin bilinmeyen yönleri.

Yazının içinden en can alıcı bölümleri özet olarak paylaşmak istiyorum.Yazının tamamını tüm matematik öğretmeni arkadaşlarımızın  okumasının çok faydalı olacağını önemle vurgulamak isterim.

-Matematik, insan beyninin bir buluşudur.

-Harita yapımında; telefon, radyo, televizyon da denizcilikte, sanatta matematiğin katkısı bir gerçektir

Kızılderililer, 1626 yılında Manhattan adasını 24 dolara satarken, bu parayı %8’den faize yatırdıklarında 2001 yılında (yaklaşık 375 yıl sonra) paranın 82 trilyon dolar karşılık geleceğini  bilmiyorlardı.

Çakıl taşı = Calculus Eskiden insanlar çakıl taşları kullanılarak hesap yaparlardı. Newtonve Leibniz’in geliştirdikleri hesap teknikleriyle, insanlar çakıl taşlarını atarken, yüzyıllardır kullandıkları “çakıl taşlarına” bir sevgi bağı= bir vefa olsun diye düşünerek bu hesap tekniğine Latince çakıl taşı anlamında calculus dediler.

-Matematiğin çoğunluğa zor ve sevimsiz gelmesinin nedeni buradadır. Anladığınızı severseniz, anlamadığınızı sevmezsiniz. Bu yaklaşımı tersinden de alabiliriz. Sevdiğinizi anlarsınız.

-Satrancı bulan rahip, gerçekte “şah”a ders vermek istemişti. Şah da oyunu beğendiğinden, ona, “Dile benden ne dilersin” demişti

-İskenderiye’de Kral I. Batlamyus (Ptolemaios M.Ö.360-283), Öklid’e (Euclides M.Ö. 365-300).Geometriyi öğrenmenin kısa bir yolu yok mu diye sormuş. O da,Geometriye giden bir krallık yoktur demiştir.

Kaynak:

1. Matematik Tarihi, Ali Dönmez, V Yayınları 1986, Ankara

2. Matematiğin Aydınlık Dünyası, Sinan Sertöz, TÜBİTAK Yayınları 1996, Ankara

3. Matematiğin Tarihi, Richard Mankiewicz, Güncel Yayıncılık, 2002, İstanbul

4. “Zengin Olmak İçin Gereken Tüm Matematik”, Robert Lo Hershey, Güncel Yayıncılık, İstanbul 2003, Sayfa 73

 

Upload files

Hakkında matx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super