Ana Sayfa / Matematik Tarihi / Matematik dersine karşı beslenen duyguların önemi,işte Matematik gerçekleri

Matematik dersine karşı beslenen duyguların önemi,işte Matematik gerçekleri

Matematiğin son dönemlerdeki en belirgin birinci gerçeği matematikten uzaklaşma gerçeğidir. Öncelikle, birçok ülkede  matematik dersi ayrı bir öneme sahiptir  Çünkü ilk olarak günlük yaşam becerileri için matematik gerek ve yeter şarttır.Bireylerin akademik ve mesleki amaçlarına ulaşabilmeleri için başarmak zorunda oldukları en temel derstir. Kariyer fırsatlarına yönelik çok kritik öneme sahiptir.Yeni nesil mesleklerin yaklaşık % 90 nına yakını  matematik becerileri talep etmektedir. Ayrıca bir ülkedeki öğrencilerin matematik ve ilgili diğer derslerdeki başarısı, ülke geleceği için ileri teknolojiyi takip etme ve üretme noktasında rolü ve ülkeler arası rekabetteki payı açısından çok önemlidir.

İkinci gerçeği matematik öğrenmede duyguların önemidir. Matematik öğrenme bilişsel bir uğraştır. Matematiğe karşı beslenen duyguların pozitif olması öğrencilerin gelecekte ne kadar matematiğe ihtiyaç duyacakları düşüncesi ile ilişkilidir.

 Üçüncü gerçek, matematiğe ilginin giderek azalması ve matematikten soğumasıdır. Son birkaç yılda öğrencilerin matematik alanında çalışmaya yönelik ilgi ve alakaları, isteksizlik ile ilgili pek çok endişe dile getirilmektedir. Bu, matematik ten uzaklaşma olarak tanımlanan ve çoğunlukla duygusal yönü olan bir eğilimdir.Matematik derslerine yönelik öğrenci ilgi ve motivasyonu ortaöğretim düzeyinde çok büyük oranlarda düşmüştür ve düşmeye devam etmektedir.

Tüm bu olumsuzlukların üzerine bu ölçek Matematik dersine karşı öğrencilerimizin duyuş sal durumlarını ölçme adına öğretmenlerimizin, özelikle, ilk kez derslerine girdikleri sınıflarda kullanılabileceği düşünülmektedir. Böylelikle öğretmen matematiğe yönelik duyuş sal giriş özellikleri bakımından öğrencileri tanıyabilecektir. Ölçeğin alan seçiminde de katkı sağlayabileceği düşünülmektedir…

Bir önceki Matematikte iyi olan öğrenciler ile olmayan öğrenciler arasında önemli fark nedir? adlı yazımızda Matematiğin sadece yeteneklerle sınırlı olmadığı uzmanlardan örneklerle okumuştuk.Öğrencilerimizin matematik dersine bakış açıları ve matematik hakkındaki duyguları başarıyı büyük oranda etkilemektedir. Malesef her geçen gün ülkemizin Matematik ders başarasının düşmekte olduğunu,matematiği sevmeyen öğrencilerin sayısı her geçen gün arttığını görmekteyiz.

2 yıl bilim sanat merkezinde çalışmış biri olarak şunu söylemek isterim öğrenci Matematiği iyi yapıyor,matematik zekası güçlü öğrenciler.Bir çoğu TEOG gibi sınavlarda 500 tam puan alıyor ama “Matematik dersini seviyor musunuz?” sorusuna HAYIR olarak cevaplıyor.Sınavlarda çıkacağı için çalışıyorum diyor öğrenci.Gelecekte önemli yerlere gelecek öğrenciler bunlar.Bizleri yönetecek yeni şeyler üretecek bireyler bunlar.Matematik öğretmenleri olarak bu gidişe dur demek gerektiğini düşünüyorum.Bunun için öğrencilerime Matematiği önce sevdirmeyi,bu derse karşı olumlu düşünceler beslemelerini sağlamayı  kendime birinci öncelik olarak benimsedim.

Biliyorum ki bir çok meslektaşım bunu yapabilmek adına derslerde takla atmadığı kalıyor.Matematiğin kural ve formüllerden ibaret olmadığını hayatın ta kendisi olduğu anlatmak gerektiği bilen ve bunu öğrencilerine aktarmaya çalışan öğretmen arkadaşlarımın sayısı az değil.Üreten öğretmen demek üreten öğrenci demektir.Soyal medyadan takip ettiğim kadar desrlerde matematik sevdirme adına çok güzel uygulamalar yapıldığı hep görüyorum,Daha iyi olacağı konusunda umutlarım fazla.

Ümit MATX/Matematiği sevdiren öğretmen.

PDF ve word formatlarını indirmek için tıklayınız…

Upload files

Hakkında matx

Şunlarıda inceleyebilirsiniz

Fibonacci ve Altın Oran Hikayesi

İlgili

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super